Autoři stránek jsme dva:

Vítek Šmejkal:
icq: 398-486-451
skype: smejkyAgama
mail: vitek.smejkal@gmail.com

Adam Novák:
icq: 418-597-238
skype: Adam Novák
mail: novakajdam@gmail.com

Společný mail: info@terarko.wz.cz

Přejeme příjemnou zábavu na našich stránkách.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
Vítek
Momentálně chovám: Physignathus cocincinus 1,1, Python regius 1,1, Boaedon fuliginosus 1,1, Elaphe obsoleta quadrivittata 1,1, Elaphe obsoleta obsoleta albino 1,1, Elaphe guttata 1,0, Telodeinopus aoutii 1,4, Bombina orientalis 1,2, Medauroidea extradentata 20x, Achatina achatina 3x, Achatina immaculata 6x, Achatina iredalei 25x, Achatina reticulata 12x, Achatina albopicta 6x, Achatina fulica albino body 4x Achatina fulica hamillei var. rodatzi 19x. Dále myši: astrex, fuzz, long hair, satin, yellow, black, rosette atd, PP, potkani: rex, ruská silver, solid, standard, albín atd, PP, křečci: Phodopus roborowskii, PP

Adam:
Momentálně chovám:

NEDODĚLÁNO


 

Svět terarijních zvířat

 
 

Physignathus cocincinus

Physignathus cocincinus

Úvod

Této agamě se česky říka agama kočinčinská, ale většinou se její jméno zaměňuje za jiné, jako například agama vodní (Physignathus lesueurii) a nebo třeba agama kočičinská. Takto se opravdu nenazývá. Tato agama s kočkou nemá nic společného!.

Je to ještěr vzhruba velký cca 1m, který potřebuje větší terárium s velkou vodní plochou. Tento ještěr se velice rád koupe a většinou se do vody i vyměšuje, proto je dobré deně čistit v teráriu vodu a nebo si pořídit nějaký silnější filtr - například jezírkový..
Zbarvení je šedozelené, hnědozelené s tmavšími pruhy na těle. Za hlavou má krční kapsu a jeho tělo pokrývá hřeben. Toto zvíře je velice temperamentní.
Tento ještěr se vyskytuje v: Zadní Indie, Thajsko, Vietnam
Žije v tropických deštných pralesech v blýzkosti vody. Dožívá se 10 - 15let.
Agamy chováme v teráriu při teplotě: denní teplota 25 - 35°C v noci pak 20 - 25°C, vlhkost vzduchu 80 - 90 %.


Rozmnožování:

Graviditu poznáme celkem snadno. Ještěr začne hrabat a přestane jíst, začne ji růst bříško a půjdou nahmatat vajíčka. V době graviditi musíme zařídit, aby měla samička kde klást vajíčka. Což zajištuje nějaká větší nádoba s vlhkou hlínou, s nějakým víkem. Uděláme jakoby úkryt v kterém bude hlína. Musí to mít proto, aby byla v klidu, v naprostém klidu nakladla vajíčka a nezadržovala je. V případě zadržování vajec doporučuji okamžitou návštěvu zvěrolékaře, který agamce pomůže. Pokud vajíčka zůstanou v těle agamy déle, tak se v bříšku zkazí, prasknou a posléze dojde k otravě samice a bude následovat celkem bolestivé úmrtí.
Po nakladení vajíček, vajíčka opatrně přendáme do inkubátoru. OPATRNĚ zbytečně je neotáčet a pokud možno položit, tak aby byly ve stejné poloze, jako při nakladení. Protože vajíčka potřebují vlhkost, tak se často stává, že chovatelé dělají chybu a rosí i vajíčka. Což my dělat nebudeme. Rosí se jen po stěnách inkubátoru.
V době graviditi se snažíme, aby samice byla v co největším klidu. Zbytečně samici nevyndaváme z terária. Pokud samec bude v teráriu s oplodněnou samicí je možné, že bude dělat problémy, a proto je lepší samce dát na nějakou dobu do jiného terária.


Vybavení terária

Mé terárium je vybaveno takto:
Po celém dnu terária mám vodu cca 13cm vody 15l je tam malý kousek souši, která je udělaná z kamínků
Na souši jsem udělal takzvané vyhřívací místo, což je kůra která je asi 30cm od 60W bodové žárovky. Dále v teráriu mám zářivku 25W 90cm dlouhou UVB, která terárium jednak perfektně osvítí a je to i k prospěchu agamy.
Dále mám v teráriu různé květiny, větve atd. Větve nejraději používám z ořechu a obmotávám je kokosovým vláknem. V teráriu mám také kupovaný vodopád exo terra, který mi pomáha s vlhkostí.

Velikost terária

Pro jedince doporučuji terárium o velikosti 100x50x80 vxhxd
Pro 1,1 doporučuji 100x60x100 vxhxd
Pro 1,2 doporučuji 150x110x110 vxhxd
Pro 1,3 doporučuji 180x120x120
Pro více agam doporučuji terárium kolem 2m
A jedna rada nad zlato:
Jak je známo čím větší terárium tím lepší...

Rostliny v teráriu

Do terárií s ještěry se hodí živé květiny, i když mnozí chovatelé nedoporučují, kvůli váze Agamy, která květiny ničí. Já mám v teráriu dohromady 13 kytiček
Jsou to:
Zelenec, Fitonie, Aucuba japonská, Fíkus pumila, Orchideje, Mučenku, Syngonium, Sleziník, Netík, Ibišek, Gotu colu.
Do terárií doporučuji živé rostliny i když je to více namáhavé a sem tam se nějaká ta rostlina musí vyměnit, je to určitě hezčí a třeba i našim svěřencům se tam více líbí. V teráriu mám jedovatou květinu Syngonium, ale Agama k ní nemá přístup. Agamy Kočičinské zelené naštěstí nejedí, ale
náhoda je víte co..

Zdravotní problematika

Potravu obalujte ve vitamínových přípravcích. Dbejte na dostatečný přísun vápníku a všech důležitých vitamínů. V teráriu mějte zářivku, žárovku s UVB a UVA.

Potrava

Já krmím: cvrčky, sarančaty, žížaly, šváby, sladkovodní ryby, holátka, kobylky atd. Ovoce, broskev, banán, meruňka, jahoda, nektarinka a další.

Manipulace

Tento ještěr není zrovna klidný, avšak snažte si ho navyknout na lidský dotek sem tam ho vyndejte z terária, naučte ho jíst z ruky, z pinzety. Uvidíte po čase se vám to vyplatí.

Pokud Vám něco není jasné, ptejte se. Pokud to bude v našich silách, rádi poradíme.
Nebo pokud zahlédnete nějakou chybu, napište a my se ji pokusíme opravit.
Okomentujte článek
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one