Autoři stránek jsme dva:

Vítek Šmejkal:
icq: 398-486-451
skype: smejkyAgama
mail: vitek.smejkal@gmail.com

Adam Novák:
icq: 418-597-238
skype: Adam Novák
mail: novakajdam@gmail.com

Společný mail: info@terarko.wz.cz

Přejeme příjemnou zábavu na našich stránkách.
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
Vítek
Momentálně chovám: Physignathus cocincinus 1,1, Python regius 1,1, Boaedon fuliginosus 1,1, Elaphe obsoleta quadrivittata 1,1, Elaphe obsoleta obsoleta albino 1,1, Elaphe guttata 1,0, Telodeinopus aoutii 1,4, Bombina orientalis 1,2, Medauroidea extradentata 20x, Achatina achatina 3x, Achatina immaculata 6x, Achatina iredalei 25x, Achatina reticulata 12x, Achatina albopicta 6x, Achatina fulica albino body 4x Achatina fulica hamillei var. rodatzi 19x. Dále myši: astrex, fuzz, long hair, satin, yellow, black, rosette atd, PP, potkani: rex, ruská silver, solid, standard, albín atd, PP, křečci: Phodopus roborowskii, PP

Adam:
Momentálně chovám:

NEDODĚLÁNO


 

Svět terarijních zvířat

 
 

Chov mnohonožek

Autor tohoto článku je má dobrá kamarádka uživatelka Navel. Tímto ji velice děkujem. Sama mnohonožky chová několik let. Všechny fotky co tu zatím jsou, jsou právě od Navel - všechny fotky jsou její vlastní!.


Mnohonožky ( Diplopoda)

Mnohonožky (Diplopoda) jsou členovci z podkmene stonožkovců. Ve starší klasifikaci byly mnohonožky řazeny mezi vzdušnicovce.

Trup mnohonožek je tvořen články, které jsou srostlé po dvou. I nohy trupu proto vytvářejí sblížené dvojice párů. Vždy dva páry vyrůstají blízko sebe a, na rozdíl od stonožek, na břišní straně těla. Mnohonožky mají zčásti srostlé čelisti a kutikulu prostoupenou uhličitanem vápenatým ( proto je vhodné podávat mnohonožkám nějaký zdroj uhličitanu vápenatého – např. bílou křídu, rozdrcenou sepiovou kost či jiný zdroj). Pohlavní orgány vyúsťují v přední části trupu.

Mnohonožky jsou býložravé – živí se řasami, částmi rostlinných těl i rozkládající se organickou hmotou. V chovu je možné podávat ovoce – zejména pak banány, jablka, melouny, hrušky, broskve, meruňky apod.. Dále je možné vyzkoušet zeleninu – okurku, salát, rajče, zelí, kedluben, papriku. Základem však je rozkládající se dubové či bukové listí ( hrabanka). Některé druhy si vystačí pouze s touto potravou, která slouží zároveň i jako podklad v teráriu či boxu. Kromě rostlinné potravy je možné vyzkoušet i krmení pro rybičky, případně pšeničné klíčky, granule pro psy,piškoty apod.

Jako chovnou nádobu lze použít terárium či plastový box vhodných rozměru v závislosti na velikosti chovaného druhu. Jako podklad je vhodná hrabanka ( před použitím doporučuji „převařit“ v mikrovlnce, případně zamrazit), případně lignocel smíchaný s dubovým či bukovým listím ( taktéž „převařeným“ či zamrazeným). Substrát udržujeme mírně vlhký. Podávat vodu není nutné.

Krmení podáváme větším druhům v mělké misce, menším druhům či mláďatům přímo na substrát. Mnohonožky upřednostňují rostlinné krmivo v mírném rozkladu, je třeba však dávat pozor, aby neplesnivělo.

Mláďata se ráda ukrývají pod kameny, dospělci se zahrabávají do listí, případně jim můžeme nabídnout vhodný úkryt ( část keramického květináče apod.).

Nikdy nevyrušujeme mnohonožky zahrabané v substrátu – většinou se svlékají a vyrušením může být tento proces narušen.

Mnohonožky mají dva způsoby obrany. Prvním je stočení se do spirály, druhým je vylučování dráždivého sekretu. Tento sekret může být nebezpečný, pokud by se dostal do očí nebo na sliznice. Po manipulaci s mnohonožkami je proto nutné umytí rukou. Jinak jsou mnohonožky neškodné.

K dostání je v současné době velké množství druhů, různých velikostí, tvarů těla i barev. Většina nabízených mnohonožek pochází z odchytu.

Teplota vyhovuje u většiny druhů pokojová. Vlhkost 40 – 60 %. Osvětlení není třeba, naopak mnohonožky mají raději šero.
Okomentujte článek
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one